K vysokému výkonu a zdravému životnímu stylu neodmyslitelně patří kvalitní odpočinek, a proto se nyní podíváme na několik tipů, jak si co nejefektivněji dobít baterky.
1. Vyzkoušejte si spát na tvrdé podložce
Můžete se to zdát jako paradox, ale spaní na tvrdé podložce působí blahodárně, můžeme ho přirovnat k přírodnímu fyzioterapeutovi. Během ležení na tvrdé podložce se totiž tělo automaticky staví do kompenzační polohy a dochází tak k „nápravě škod“, kterých jsme se na těle během dne mohli dopustit. Při spaní na moc měkké podložce tělo nemá oporu a ke kompenzaci tak nemůže docházet. To může vést až k tomu, že se po spánku cítíme ještě více rozlámaní než před ulehnutím.
Zkuste například měsíc spát na neoprenu o tloušťce 2,5cm a pozorujte, jaký to na vás má vliv. Později můžete spaní na tvrdé podložce zařadit několikrát do týdne. I vaše obyčejná matrace na pohodlnější spaní by ale neměla být ledajaká (viz bod 3).
2. Upravte sklon své postele
Upravte sklon své postele tak, abyste měli hlavu o 10 – 30 stupňů výš. Snad každé zvíře v přírodě si přirozeně polohuje hlavu tak, aby byla výš než tělo, a tedy i srdce. Pokud vaše tělo bude ve vodorovné pozici s hlavou, bude tím během spánku zbytečně vznikat vyšší nitrolebeční tlak. Vyvarovat se toho dá přitom docela jednoduše, nepotřebujete žádnou speciální postel ani výbavu. Stačí vám pod nohy postele (ty u hlavy) umístit dřevěné kolíčky tak, aby postel svírala požadovaný úhel.
3. Investujte do kvalitní matrace
Při výběru se vyhněte matracím obsahující zpomalovače hoření nebo formaldehyd. Slušnou část našich životů strávíme právě na matraci, a tak určitě nechcete dýchat chemikálie. Zkuste se podívat na futon, kvalitních matrací je ale spousta. Najděte si tu, která bude ideálně vyhovovat vám.
4. Vyzkoušejte si ústní aparát (bite guard)
Ústní aparát vám pomůže mít čelisti ve správné poloze a tím napomáhá i ke správnému dýchání. Pokud totiž během spánku dýcháte nedostatečně, vaše tělo vás automaticky probudí, aby tak došlo ke korekci. Nemusíte si takovýchto probuzení ani všimnout, ale zhoršují vám kvalitu spánku. Pokud navíc během spánku skřípete zuby, bite guard určitě také oceníte.
5. Sledujte svůj spánek
V dnešní době existuje nespočet technologických gadgetů (vychytávek), jak sledovat a kontrolovat kvalitu vašeho spánku. Nemusíme se nutně bavit o extrémech, jakým je například spánková apnoe, ale i menší vyrušení z vašeho odpočinku, na které jsme narazili v bodě 4. Sledováním svého spánku toto jednoduše odhalíte.
6. Spěte 8 hodin
Pokud je to alespoň trochu proveditelné, spěte 8 hodin denně. Během spánku totiž prochází naše tělo různými fázemi, které jsou pro nás stejně důležité. Pokud budete spát zmíněných 8 hodin, budete si jisti, že jste prošli všemi fázemi regenerace.
Zaujalo vás dnešní téma? Ponořte se do problematiky spánku hlouběji a zjistěte, jak nejlépe odpočívat a proč se doporučuje, abyste se „vyspali do růžova“.