Problémem v pochopení Klínu, a co je tak složité vysvětlit, je, že vy, nebo raději vaše ego není to, co vždy rozhoduje. Vzpomeňte si, neexistuje žádné já. Všechny jednotlivé části a okolní prostředí pracují společně, aby vytvořily dokonalou iluzi nás. Ego je pouze jedna perspektiva reality, která je součástí superorganismu. Klín do této smyslové cesty vkládá prvek volby a mění, jak vnímáme a prožíváme svět. Většinou ho považuji jako volbu mezi podnětem a odezvou. Ale také ho můžeme vnímat jako klín, tím myslím specifickou techniku, předmět nebo intervenci, kterou použijete k vložení tohoto ovládacího prvku. Tak například při vystavení těla chladu, je ledová koupel klínem, ale Klín je mentální trik, který používáme, abychom potlačili svalový třes.
Vzhledem k našemu biologickému složení jsou tři možnosti, jak můžeme začít kontrolovat a měnit naše zkušenosti s životním prostředím. Můžeme použít klín v okamžiku stresu z okolního prostředí. Můžeme použít klín během nějakého prožitku, tedy potom, co vznikne stres a nervový systém je zaneprázdněn přenosem informací do mozku. Anebo také můžeme použít klín později, kdy mozek začíná chápat, co mu právě nervový systém řekl – tzn. během myšlení.
Stres – vjem
Signály od životního prostředí, které prožíváte. Stres je jednoduchý vjem, který přichází z okolního světa a není v podstatě pozitivní ani negativní. Vše, co na nás z okolního světa působí, je určitá forma stresu. Tyto vjemy mohou mít různou formu, jako jsou například teplota, tlak, zvuk a zápach (nebo abych to upřesnil, vibrace a molekuly), světlo a textura. Ale také mohou být více komplexní. Různé interakce, které na sebe navzájem působí, hrozby, nápady, a dokonce vztahy mezi vámi a ostatními lidmi.
Pocity – signály
Jsou to impulsy, které váš nervový systém zpracuje, vyšle do mozku a předá informace o vjemu. Tyto signály – doteky, vůně, výjevy, změny tlaku atd. jsou spojením mezi myslí a životním prostředím. A také jsou jedinou možností, jak můžete fyzicky něco zažít.
Nastavení mysli
Je to způsob, jak mysl interpretuje vaše pocity – váš mentální přístup, očekávání, emoce a náladu v okamžiku, kdy obdržíte signál od vaší nervové soustavy. V této knize je občas tento přístup nazýván „zaměřením“. Například zaměření se na sílu, odolnost, optimismus a radost je způsob, jak změnit vnímání stresu na pozitivní. A naopak zaměření se na strach, pesimismus, beznaděj a paniku často vnímání stresu ovlivňuje negativně.
Vložením klínu se učíme jazyk, který naše tělo používá při předávání informací o prostředí okolo nás. Jeho skladba a gramatika není tvořena slovy. Jsou to pocity, emoce a pozorování vazeb mezi vaší myslí a vnějším světem. A protože životní zkušenost je alespoň částečně postavena na biologických procesech, její změnou změníme i fyziologii. Toto vědění je neskutečná moc. Když odpočíváme v chladnu, nezastavíme se v horku, najdeme klid v chaosu a čelíme věcem, kterých se děsíme, měníme svůj nervový systém zásobou nových reakcí. Když se cítíme dobře, jsou v klidu i tělesné procesy. Klín nás učí, jak používat vnější podněty, jež vyvolávají předvídatelné reakce nervového systému, a poté tyto reakce našeho vědomí řídit a kontrolovat.
Prozkoumejte potenciál svého těla a ponořte se do zkušenosti Scotta Carneyho s Klínem ještě hlouběji. Audiokniha Klín vás vtáhne hned do několika příběhů a odlišných situací, ve kterých Scott Klín používá. Autor vás vezme od otužování a dýchání podle Wim Hofa přes tradiční zážitek v lotyšské sauně, tichá tajemství ve floating komoře až k magické ayahuasce uprostřed amazonské džungle. Klín si můžete koupit v setu s audioknihou Co tě nezabije, která se věnuje vlivu otužování na naše tělo.