Jak z našich audioknih vytáhnout maximum?
Momentálně dokončujeme postprodukci audioknihy Jak se zbavit starostí a začít žít. Dale Carnegie hned na začátku čtenářům dává doporučení jak s knihou pracovat. A ono to pasuje na všechny rozvojové knihy. Tak jsem to trochu předělal pro potřeby rozvojových audioknih.
1. Toužíte po osobním rozvoji?
Jestliže chcete z audioknihy co největší užitek, potřebujete jednu nepostradatelnou, zásadní věc, která je nekonečně důležitější než všechna pravidla nebo techniky.
Pokud tuhle základní potřebu nemáte, ani tisíc pouček o tom, jak studovat, vám nepomůže.
A pokud tento rozhodující prostředek vlastníte, můžete dokázat zázraky, aniž byste se zdržovali nějakými návrhy, jak mít z nějaké audioknihy co největší užitek.
A co je tou kouzelnou věcí? Je to hluboká a silná touha po poznání, naprosté odhodlání k osobnímu rozvoji.
Jak v sobě můžete takovou touhu vzbudit? Tím, že si budete neustále připomínat, jak důležité pro vás tyhle principy jsou. Představte si, jak vám jejich zvládnutí pomůže žít plnějším, šťastnějším životem. Bez přestání si opakujte: „Klid mé duše, moje štěstí, moje zdraví a možná i moje příjmy budou dlouhodobě záviset na tom, jak použiji informace v audioknize."
2. Každou kapitolu si nejprve rychle poslechněte
abyste získali přehled o tom, co v ní je.
Možná pak ucítíte pokušení okamžitě přejít k další. Odolejte, pokud ovšem neposloucháte jen pro pobavení.
Jestliže však audioknihu posloucháte s cílem, vraťte se a každou kapitolu si znovu důkladně poslechněte.
Z dlouhodobého hlediska tím jen uspoříte čas a výsledky se dostaví rychleji.
3. Často se při poslechu zastavujte
abyste si promysleli to, co posloucháte.
Ptejte se sami sebe, jak a kdy můžete každou radu zužitkovat.
Takový způsob poslechu vám pomůže mnohem víc, než když poletíte kupředu jako pes za králíkem.
4. Při poslechu mějte v ruce tužku, mobil, diktafon nebo notebook
a když najdete radu, kterou byste mohli použít, poznačte si ji.
Půjde-li o zvlášť vynikající návrh, poznačte si čas každé věty nebo odstavce.
Když si audioknihu opatříte poznámkami, nebo si označíte stopy, bude pro vás mnohem zajímavější a daleko lépe se vám v ní bude hledat.
5. Opakujte
Znám ženu, která už patnáct let pracuje jako vedoucí kanceláře u jedné velké pojišťovací společnosti. Každý měsíc čte všechny pojišťovací smlouvy, které společnost vydává. Ano, každý měsíc a každý rok čte tytéž smlouvy. A proč? Protože ze zkušenosti ví, že to je jediný způsob, jak si uchovat v paměti všechna jejich ustanovení.
Takže pokud chcete mít z audioknihy opravdový a trvalý užitek, nedomnívejte se, že vám stačí ji jednou zběžně projít.
Až si ji důkladně poslechnete, měli byste každý měsíc strávit pár hodin tím, že ji budete poslouchat znovu.
Každý den ji mějte u sebe. Často si pouštějte vybrané pasáže. Neustále si připomínejte, jaké obrovské možnosti k vylepšení sama sebe vás ještě čekají.
Pamatujte, že používání těchto principů si můžete zautomatizovat jedině tím, že je budete neustále a s chutí opakovat a používat. Žádný jiný způsob neexistuje.
6. Učení je aktivní proces
Bernard Shaw kdysi poznamenal: „Když někoho něco učíte, nikdy se to nenaučí." Měl pravdu. Učení je aktivní proces: učíme se tím, že něco děláme.
Pokud tedy chcete zvládnout principy uvedené v audioknize, pracujte s nimi. Používejte tato pravidla při každé příležitosti. Jinak je rychle zapomenete; v hlavě se uchovají jenom ty vědomosti, které používáte.
Možná se vám bude zdát obtížné vždycky používat uvedené rady. Vím to, někdy i mě dělá potíže skutečně uplatňovat všechno, co zde prosazuji. Proto při poslechu audioknihy nezapomínejte, že se nesnažíte jenom získat informace: snažíte se získat nové návyky.
Ano, snažíte se přejít na nový způsob života.
To ovšem vyžaduje čas, vytrvalost a každodenní používání.
Často se k audio stopám vracejte. Berte je jako příručku boje proti starostem, a když se před vámi vynoří nějaký těžký problém, neztrácejte hlavu.
Nedělejte to, co je pro vás přirozené, co vám radí vaše impulzy: to je většinou to špatně. Raději se poraďte s audioknihou a poslechněte si znovu odstavce, které jste si označili. Pak je zkuste použít a sledujte, jak za vás čarují.
7. Dvacku?
Nabídněte svým rodinným příslušníkům, že jim dáte dvacku pokaždé, když vás přistihnou, jak porušujete některý z principů z audioknihy. Uvidíte, že vám nedají pokoj!
8. Veďte si deník
do kterého si budete zapisovat všechny úspěchy dosažené při aplikaci těchto principů. Buďte konkrétní.
Vedení takových záznamů vás bude pobízet k ještě většímu úsilí - a jak zajímavé pro vás tyto zápisky budou, až do nich po letech někdy večer nahlédnete!
9. Nikdy se neřiďte pocitem, že něco nemůžete udělat, nebo že na to nejste dost dobří!
10. Umění odpočinku je součástí umění práce
Když zápasíte s řešením nějakého problému, odpověď může přijít, když záležitost na chvíli vypustíte z hlavy.
Poskytněte své mysli přestávku a zabývejte se něčím úplně jiným. Nápady se pak jenom pohrnou.