Jaký je tedy rozdíl mezi cíli a systémy?
Cíle jsou výsledky, kterých chcete dosáhnout. Systémy jsou procesy, které k nim vedou. Pokud vlastníte firmu, může být vaším cílem dosáhnout deseti milionového obratu. Váš systém je potom způsob, jak přijít k novým nápadům a testovat je. Jak nabírat ty správné lidi a jak na marketingové kampaně. Zkrátka vše, co je potřeba udělat, abyste se ze své pozice k cíli zdárně dostali.
Teď ale k jádru pudla. Kdybyste zcela ignorovali své cíle a pouze se soustředili na systémy, byli byste úspěšní? Zřejmě ano. Cílem každého sportovce je vyhrát, bylo by však pošetilé celý zápas jen zírat na výsledkovou tabuli. K triumfu vede jediná cesta, a to být každý den lepší.
Cíle rozhodně nejsou k ničemu, vnímejme je ale jen jako ukazatel směru. To, co vás skutečně žene vpřed jsou ale systémy. Pokud jste příliš zafixovaní na své cíle, mohli byste se dostat do některého z následujících problémů.
Problém č. 1: Vítězové i poražení mají stejné cíle
Týmy, které proti sobě nastoupí ve sportovním klání máji dozajista ty stejné cíle, ale jen jeden odejde jako vítěz. Každý olympionik chce vyhrát zlatou medaili, každý uchazeč o pracovní pozici chce uspět. To co ve výsledku odděluje vítěze od poražených je právě systém. Systém, při kterém jsou lepší každý den.
Problém č. 2: Dosažení cíle je pomíjivé
Pokud bude vaším cílem uklidit si na stole a své předsevzetí dodržíte, bude váš stůl čistý, na chvíli. Pokud si totiž neosvojíte systém, abyste tak i do budoucna zamezili vzniku nepořádku, brzy se dostanete do stejného bodu a znovu budete čekat na příval motivace ke krátkodobé změně. Léčili byste tak symptom místo příčiny.
Problém č. 3: Cíle omezují vaše štěstí
Problémem je totiž následující tvrzení: “Jakmile dosáhnu svého cíle, budu šťastný.” Své štěstí tak odsouváte někam do budoucna, k nějakému příštímu milníku. Nenechte se chytit do této pasti a neodkládejte své štěstí na potom. Zamilujte se do procesu, ne do výsledku a udělte sami sobě povolení ke štěstí.
Problém č. 4: Cíle jsou v rozporu s dlouhodobým pokrokem
Pokud budete fixovaní pouze na cíl, může u vás dojít k tzv. “jojo efektu”. Mnoho běžců měsíce jen dřou, ale jakmile proběhnou cílem, přestanou trénovat úplně. S koncem závodu vzala za své i jejich motivace. Pokud veškerou svou práci upnete k cíli, co se stane až jej dosáhnete? Účelem nastavování cílů je vítězství ve hře, účelem budování systémů je hra samotná. Soustřeďte se na proces neustálého zlepšování, to pro vás bude tím pravým motorem pokroku.
Nevzhlížejte vzhůru ke svým cílům. Podívejte se naopak dolů, na své systémy.
Pokud byste se obecně o návycích rádi dozvěděli více, sáhněte po bestselleru New York Times, audioknize Atomové návyky. Naučí vás, jak si budovat dobré návyky a zbavovat se těch špatných.