Koncept Montessori pedagogiky se od klasického pojetí vzdělávání, který jsme zažili jako malé děti my v běžném vzdělávacím systému značně liší. Děti, které jsou vedeny Montessori vzdělávacím systémem se učí zcela jiným způsobem. Pedagogické pojetí Montessori vzdělávání není založeno na memorování žáků, ale je chápáno jako škola zkušeností pro život. Tato vzdělávací zařízení nedělají rozdíly mezi žáky. Školy a školky tohoto typu jsou určené všem, bez ohledu na inteligenční, sociální, nebo zdravotní stav dítěte.
Montessori pomáhá dětem zvládnout praktický život. Zkoumat, jak věci fungují, psát příběhy, počítat až do nekonečna a rozumět řádu věcí kolem sebe.
Tuto vzdělávací a výchovnou metodu založila lékařka a pedagožka italského původu, Marie Montessori. Výuku postavila na tvrzení, že „Lidská osobnost, ne výchovná metoda musí být brána v úvahu“. Podle Marie Montessori by dítě mělo být respektováno a považováno za samostatně se vyvíjející bytost. Na své učitele i rodiče by mělo nahlížet jako na rovnocenného partnera, ne jako na autoritu, která nad ním má navrch. Dle této myšlenky jsme jako rodiče či učitelé průvodcem tohoto individuálního stvoření a naším hlavním úkolem je usilování o vytvoření vhodného prostředí pro jeho poznávání, získávání dovedností, učení a vnímání světa. A jelikož je člověk přirozeně kreativní a spontánní, pojem tvořivost je pro Montessori pedagogiku stěžejní.
Mezi hlavní principy, kterými se Montessori výchova řídí, patří například přiměřené použití uznání, snaha o nevybudování závislosti na pochvalách, posílení zdravého sebevědomí, podpora bezpečí dítěte, nenapomínání, nenátlakový přístup, absence trestů, princip dělené odpovědnosti či třeba používání pomůcek s ohledem na věk a psychický vývoj dítěte.
Inspirativní audiokniha Když se nic nedaří zdarma
Pokud vás Montessori přístup k výchově zaujal, zbývá už jen malý krůček k osvojení výchovných metod a inspirace k tomu, abyste si se svými dětmi zkusili, zda pro vás tato metoda bude tou pravou. Aby to pro vás bylo snazší, pomocnou ruku vám podá Klára Markuciová, ředitelka jesliček a školky Nestlingue, které jsou na Motessori metodě postavené.
Autorka Klára Markuciová ve své audioknize Když se nic nedaří předkládá podpůrné příběhy pro rodiče malých dětí, které vám budou inspirací při řešení nesnadných situací. Spolu s autorkou jsme se rozhodli vám audioknihu poskytnout zdarma. Autorčiným záměrem je přinést rodičům odlehčené, ale přesto odborné informace.
Pokud byste se chtěli o NestLingue dozvědět více, navštivte jejich webové stránky, či přímo poradnu, kde najdete několik velmi zajímavých videí. Kláře Markuciové i celému týmu, který se na tvorbě audioknihy podílel moc děkujeme, že ji bez záměru vydělat poskytli široké veřejnosti. Věříme, že budete výjimečnými průvodci na cestě životem svých dětí.