Každá emoce se projevuje jinak a také v našem těle vyvolává jiné reakce, které se nejvýrazněji projevují na výrazu tváře a v hlase. Tím, že budeme své emoce znát, bude nám známý jejich průběh a potencionální spouštěče. Budeme v běžném životě schopní včas rozpoznat, co se v s námi děje a jak nejlépe reagovat – bude to zcela na nás. Můžeme se rozhodnout dát emoci volný průběh, nebo se ji pokusit potlačit. Rozpoznání emocí u ostatních nám navíc pomůže ve správném jednání v dané situaci, ať už bude pracovní, nebo osobní. V dnešním článku se podrobněji podíváme na emoci zvanou smutek.
Jak rozpoznat smutek?
Nejprve je důležité položit si otázku, jak my osobně smutek prožíváme. Pokud se vám vybaví vzpomínky na dobu, kdy jste zažili nějakou ztrátu a cítili smutek, snažte se vybavit si dobu se všemi podrobnostmi a nechte svůj smutek, aby se projevil. Jakmile ucítíte, že přichází, dovolte svým pocitům narůstat a pozorujte, co se děje ve vaší tváři a uvnitř těla.
Pokud neuspějete, vyzkoušejte si následující cvičení:
Napodobte ve tváři smutek pomocí mimických svalů. Ideálně se kontrolujte v zrcadle, zda děláte správné svalové pohyby.
Pootevřete ústa.
Koutky úst spusťte dolů.
Stále s pokleslými koutky se pokuste zvednout líce (lícní svaly) nahoru, jako byste chtěli přimhouřit oči. Tím způsobíte tah proti koutkům úst.
Udržujte napětí mezi zdviženými líci a pokleslými koutky úst.
Pohled očí směřuje dolů, horní víčka nechte klesnout.
Jestliže ani toto nepomohlo, zkuste ještě vylepšit pozici obočí, tento pohyb však bývá obtížné provést úmyslně.
Vytáhněte vnitřní stranu obočí (blíže kořene nosu) nahoru, ale ne celé obočí.
Někdy pomůže, když obočí svraštíte a jeho střed povytáhnete nahoru.
Dívejte se směrem dolů a nechte klesnout víčka.
Provádění těchto mimických pohybů totiž vyvolá fyziologické změny, a to jak v těle, tak v mozku. Jestli se vám právě toto děje, nechte své pocity rozvinout co nejvíce.
Pokud se vám některou metodou podařilo vyvolat emoce, zkuste to znovu. Nyní se ale přesně soustřeďte na to, co se děje, když se poprvé objeví. Jaké změny s sebou přinášejí a jak ovlivňují vaše tělo a vědomí? Dbejte na každou část vašeho těla, co cítíte ve tváři, v hrdle, na zádech, ramenech nebo pažích? Zapamatujte si co nejvíce detailů, toto jsou emoce smutku a jistě pro nikoho nebude překvapením, že nejsou vůbec příjemné.
Důležité je si také uvědomit, že každý z nás pociťuje smutek jinak. Pokud však budete přesně znát, jak se bude vaše mysl a tělo chovat v průběhu zažívání této emoce, bude pro vás snazší ji rozpoznat už v zárodku a budete lépe připraveni s ní pracovat.
Pokud se o smutku ale i dalších emocích které prožíváme, chcete dozvědět víc, sáhněte po čerstvé novince Odhalené emoce, nebo rovnou zvýhodněném Setu plného emocí.