Snadněji se motivujeme, když z povinnosti uděláme věc volby. Máme díky tomu pocit, že máme věci pod kontrolou.
Svépomocná literatura a příručky pro manažery často popisují sebemotivaci jako výsledek neurologického kalkulu, kdy podvědomě porovnáváme vynaložené úsilí se ziskem. Podle vědců je ale motivace komplikovanější. Jedná se spíše o dovednost podobnou čtení nebo psaní, kterou se lze naučit a rozvíjet. Vědci zjistili, že sebemotivaci lze zvýšit, pokud ji správným způsobem procvičujeme. Nutným předpokladem motivace je podle nich vědomí, že máme vliv jak na své jednání, tak na své okolí. Máme-li se motivovat, musíme mít pocit, že obojí máme pod kontrolou.
Sebemotivace je snadnější, vnímáme-li svá rozhodnutí jako stvrzení svých vyšších hodnot a cílů.
Pokud jsou lidé přesvědčeni, že mají na věci vliv, více se snaží a pilněji pracují. Jsou také obecně sebevědomější a snáze zvládají neúspěchy. Ti, kdo věří, že o sobě rozhodují, často žijí
déle než jejich vrstevníci. Tento instinkt je natolik důležitý pro vývoj mozku, že jakmile se kojenci naučí jíst sami, vzdorují pokusům dospělých nakrmit je, ačkoli by tak jídlo snadněji doputovalo do jejich úst. Rozhodování je jedním ze způsobů, jak si dokázat, že máme věci pod kontrolou. Každá volba, třeba i bezvýznamná, posiluje vnímání moci nad sebou i pocit výkonnosti. Lidé chtějí mít možnost volby i tehdy, když rozhodnutí nepřinese žádný efekt.
Motivaci spouštějí rozhodnutí, díky nimž si dokazujeme, že míříme k cílům, které mají smysl. Právě pocit sebeurčení nás udržuje v aktivitě.
Prvním krokem k vytvoření motivace je dát lidem možnost volby. Ta jim poskytne pocit nezávislosti a sebeurčení. Během experimentů jsou lidé ochotnější dokončit složité úkoly v případě, že jsou předloženy jako jejich volba, nikoli jako příkaz. Máme-li pocit kontroly, jsme ochotnější ke spolupráci.
Tento poznatek je užitečný pro všechny, kdo chtějí motivovat sebe nebo ostatní, protože je to snadná metoda, jak se přinutit jednat: jde o to objevit možnost výběru, jedno jakého, který vám umožní uplatnit svou vůli. Pokud v potu tváře odpovídáte na jeden mail za druhým, řekněte si, že odpovíte na některý uprostřed seznamu doručené pošty. Snažíte-li se započít práci na nějakém dokumentu, napište nejprve závěr nebo začněte grafikou, případně udělejte to, co je pro vás nejzajímavější. Jestliže potřebujete motivaci k setkání s nepříjemným zaměstnancem, rozhodněte o místu setkání. Před dalším telefonátem potenciálnímu zákazníkovi se rozhodněte, kterou otázku položíte jako první. Motivace se aktivuje volbami, jimiž si dokazujeme, že máme věci pod kontrolou. Nejde ani tak o konkrétní rozhodnutí jako spíše o uplatnění vůle.
Zkráceně:
Udělejte krok, díky němuž získáte pocit kontroly.
Zjistěte, jak konkrétní úkol souvisí s něčím, co je pro vás důležité.
Ujasněte si, jak vám daná povinnost napomůže přiblížit se ke smysluplnému cíli.
Řekněte si, proč na tom záleží – pak pro vás bude snadnější začít.
Nechci tím říct, že motivovat se je vždy snadné. Někdy ani možnost vybrat si prostě nestačí. Občas ke skutečné sebemotivaci potřebujeme něco navíc. Mnohem více o sebemotivaci a dalších 7 technikách vedoucích k vyšší produktivitě se dozvíte v mé audioknize Chytřeji, rychleji, lépe. Tu vydalo v březnu 2017 ProgresGuru.cz jako svou 38. populárně naučnou audioknihu.