Pokud budu poslouchat jenom audioknihy, „něco“ tím ztratím.
Ten, kdo tohle prohlásil, nemůže být dál od pravdy. Audioknihy se většinou nezkracují (pokud si teda nekoupíte zkrácenou verzi) a po obsahové stránce jsou úplně stejné jako normální kniha. Tak co by člověk měl „ztratit“? Navíc v audioknize máte i přidanou hodnotu, hlas člověka, který vám může změnit pohled na audioknihu, vdechne jí nový život, může vás víc napínat tónem hlasu, může k vám přinést další emoce, které byste tak silně neprožívali, pokud byste knihu jen četli (výrazné v beletrii či v pohádkách). Co se týče audioknih osobního rozvoje, pro mě osobně jejich největší hodnota tkví v úspoře času na další vzdělávání. Já se tak vzdělávám i při chůzi do práce, i při sportu. A nejsem si jistá, že bych si každý večer otevřela knihu osobního rozvoje, když se třeba chci dívat na film a už nad ničím nepřemýšlet (po dnu plném starostí a povinností). Je totiž velmi těžké se k doma „dokopat“ k rozvoji osobnosti. A s audioknihami je pro mě osobní rozvoj mnohem jednodušší a snadnější. Mám čas na relaxaci i na vzdělávání.
Hlas dabérů mě uspává a je otravný.
Ale napadlo vás někdy, že hlas dabéra udává většinou kvalitu audioknihy? Myslíte, že by si nahrávací společnost dovolila vybrat takového dabéra, když by věděl, že jen kvůli němu bude audioknihu neúspěšná? Ne, dabéři jsou vybíráni dle velmi kritických měřítek, a pokud se dostanou do situace, že je jeho hlas monotónní a nezajímavý, produkce nezajímavou pasáž dabuje i několikrát po sobě. Vždycky si proto pamatujte, že dabéři jsou většinou profesionálové (známí herci, dabéři, celebrity, komici) a jejich hlas je velmi populární a zajímavý. A to, že někomu přijde otravný, nebo uspávající, je spíš o jeho aktuálním duševním rozpoložení, než o konkrétním dabérovi. Pokud jste tedy neslyšeli audioknihu namluvenou např. Gustavem Bubníkem, předním dabérem naší společnosti Progres Guru, neříkejte, že vás audioknihy nudí kvůli dabérovi. Tohle tvrzení je dle mého názoru naprosto „vedle“. Některé hlasy vás samozřejmě můžou nudit a určitým způsobem třeba i otravovat, ale rozhodně ne všechny. Nezavrhujte proto audioknihy jen z toho důvodu, že jste slyšeli nepovedenou audioknihu s nezajímavým hlasem dabéra. Vyberte si třeba audioknihu s hlasem, který je vám příjemný (většina vydavatelství již poskytuje ukázky zdarma, i naše vydavatelství to tak má. Audioknihy pak pro vás získají nový rozměr.
Audioknihy jsou příliš drahé.
Ano, jsou dražší, než tištěné knihy a mohou vyvolávat pocit, že když je nemáte přímo materiálně v ruce, nemáte za vyšší cenu vlastně nic. Ale máte. Máte něco, co můžete využívat kdekoliv a kdykoliv, něco, co má svoji velkou hodnotu. Audioknihy jsou dražší z toho důvodu, že se zde započítávají ještě náklady na dabing, nahrávání ve studiu, zaplacení autorských práv atd. Jenže za vyšší cenu máte věc s velkou přidanou hodnotou, a tou je jiný rozměr v rámci učení se. Ušetříte čas, který se přece může rovnat vyšší peněžní hodnotě. A to je v dnešním světě, kdy člověk již nemá tolik času, přece velmi důležité. A jak jsem se již zmínila dříve, nespadají pod nižší sazbu DPH jako tištěné tituly.
Audioknihy jsou pro lidi, kteří neradi čtou.
Další mýtus, který je potřeba vyvrátit. Audioknihy jsou pro všechny. Bez ohledu na to, jestli člověk rád čte nebo ne. Je pravdou, že ti, kteří neradi čtou, se tak můžou lépe seznamovat s literaturou (jak jsem již říkala, někteří učitelé se přes audioknihy snaží studenty dovést k zájmu o literaturu), ale vylučovat ty, kteří čtou rádi, není možné. I pro ně jsou audioknihy vhodné, třeba jako upevňování si, nebo připomenutí si toho, co již v minulosti četli. Tuto záležitost jsem již uvedla výše. Znám mnoho vášnivých čtenářů, kteří milují i audioknihy. A protože často nemají čas na to číst knihu, audioknihy jsou pro ně přirozenou náhradou. A tak to podle mě má být. Kombinace obou těchto variant vzdělávání se je i pro mě nejlepší variantou, právě třeba v mém osobním rozvoji.
Proč bych začínal/a poslouchat audioknihy, když ráda čtu? Nepotřebuju je.
V tomto okamžiku bych navázala především na to, co již bylo řečeno. A máte čas na čtení opravdu vždycky? Předpokládám, že ne. Chtěli byste zažít větší emocionální zážitek, než který zažíváte při čtení? Myslím, že ano. Vaše představivost nabude nových rozměrů. Audioknihy jsou využitelné skutečně všude, bez omezení. Nikdo samozřejmě neříká, ať posloucháte pouze audioknihy, ale někdy na čtení čas opravdu nezbývá. A ni vám a ni mě. Poté se může poslech audioknihy stát přirozeným vyústěním nedostatku vašeho času. Můžete tak číst potmě, kdekoliv a kdykoliv a navíc s volnými rukami pro jiné činnosti. Nevyužijte tak ani své oči, ani své ruce. Jakákoliv aktivita nevyužívající vaše uši a mozek tak může být vhodná pro poslech. Audioknihy tedy zásadně prodlužují čas vhodný pro tuto formu „čtení“.
Audioknihy jsou méně „důvěrnou“ záležitostí, než knihy.
A vytvoříte si snad důvěrný vztah s každou knihou, co čtete? No asi taky ne. Jsou knihy, stejně jako audioknihy, se kterými si důvěrnější vztah vytvoříte, s některými zase ne. V tomto jsou, dle mého názoru, knihy a audioknihy úplně stejné. Je sice pravdou, že pro čtení knih se většinou využívají místa (kavárny, pohovky, postele), která jsou mnohdy pohodlnější a proto na nás mnohou působit příjemněji a komfortněji, a tedy mohou vyvolávat i pocit větší „důvěrnosti“ při vybudování vztahu s knihu. Ale nikdo neříká, že se nemůžete cítit takto pohodlně i při poslechu audioknihy. Můžete se cítit stejně, někdy, právě díky tomu, že nemusíte mít v ruce knihu, se můžete cítit ještě pohodlněji (v posteli). Pak zažijete stejný pocit jako při čtení knihy. A vybudujete si i stejně důvěrný vztah.
Těžko se na audioknihu soustředím
Je pravdou, že když jsem poslouchala svoji první audioknihu, taky jsem si nebyla jistá, jestli je tato varianta „čtení“ právě pro mě. Měla jsem problém si zvyknout na to, že „čtu ušima“. Frustrovalo mě, že jsem ze začátku musela audioknihu zastavovat a znovu poslouchat určité pasáže, které jsem nezachytila napoprvé. Ale vše je jen o zvyku. I pro mě bylo. Uši si jednoduše musí zvyknout neustálou praxí. A je potřeba trénovat poslech hlasu dabéra. Je pravdou, že např. audioknihy s tématikou osobního rozvoje, jsou na poslech složitější, než třeba beletrie. Proto začněte poslech jednoduššími audioknihami a jakmile zvládnete tuto percepci (přijímání) informací, přejděte k poslechu náročnějších audioknih. Jak poslouchat audioknihy osobního rozvoje, jste se již dozvěděli. Návod pro vás snad bude cenným zdrojem informací tak, abys pro vás byl poslech audioknih co nejefektivnějším, nejen v rámci poslechu témat osobního rozvoje.