Dávejte si pozor na to, co říkáte. Vaše slova hrají velkou roli, nejen pro ty, ke kterým mluvíte, ale hlavně pro vás samé. Vaše slova na vás totiž mohou mít vliv určitého nepřekonatelného limitu a poslední věc, co chcete dělat, je limitovat se.
Slova která vyslovujeme mají obrovskou moc, vysílají do mozku signály a předem naprogramují jeho očekávání. Proto je tak důležité být u výběru slov precizní, abychom naši mysl připravili na ten nejlepší možný výkon.
Pojďme se společně podívat na slova, která nás omezují, abychom se jim mohli vyhnout. Říká se jim „lasičková slova“ a jejich používání může být pouze snaha o to vyhnout se zodpovědnosti.
Nemohu
Jedná se možná o to nejdestruktivnější lasičkové slovo. V podstatě tím říkáme, že neexistuje žádný způsob, jak bychom danou věc mohli provést.
V drtivé většině případů ve skutečnosti máme na mysli, že:
ke splnění daného úkolu potřebujete pomoc
v současné chvíli nemáte potřebné nástroje na splnění úkolu
netušíte, jakým způsobem úkol splnit
se vám jednoduše nechce
Zkrátka s dostatečnými zdroji a kreativitou je možné téměř cokoliv. Ke slovu nemohu buďte vždy velmi obezřetní, vaše vědomí samozřejmě umí rozlišovat význam slova nemohu v jednotlivých situacích, vaše nevědomí to ale neumí, a tak se jeho používáním omezujete.
Slovo nemohu je téměř vždy lež. A když se ho takto naučíte chápat, začnete své problémy řešit jinak.
Potřebuji
„Potřebuji nový kabát.“ nebo „Už potřebujeme jít.“
Pravdou je, že pokud na této potřebě nezávisí váš život, tak nepotřebujete. V našem mozku máme hluboce zakořeněnou rovnici, že pokud nedosáhneme věcí, které právě potřebujeme, zemřeme.
Věcí, které skutečně potřebujete je velmi málo, kyslík, potrava, voda, teplo a přístřeší. Vše ostatní jsou touhy a přání. Buďte k sobě upřímní a používejte slovo potřebuji pouze, když je to skutečně pravda.
Špatné
U tohoto slova znovu pracuje naše nevědomí, které se při slově špatné připravuje na něco opravdu zlého, na pohromu. My máme přitom většinou na mysli situace, které se nám nelíbí, nebo znamenají nechtěnou změnu plánů.
„Chtěl jsem si udělat piknik, ale je to špatné, začalo pršet.“
Při hodnocení potravin se také často uchylujeme ke zjednodušování na dobré a špatné, přitom vždy záleží na okolnostech, burger z fastfoodu je zcela jistě lepší varianta, než umřít hlady. Buďte proto obezřetní a mějte na paměti, že svět není černobílý.
Zkusit
Toto lasičkové slovo s sebou už nese předzvěst selhání. Jen si to představte: „Zkusím tě vyzvednout na nádraží.“ Budete tomu věřit? Věta sama o sobě naznačuje, že existuje nemalá šance, že pro vás na nádraží nikdo nepřijde.
Například Jack Canfield na svých přednáškách pravidelně demonstruje sílu slova zkusit. Své publikum vyzve, aby si nějaký předmět (např. poznámkový blok) položili na klín a zvedli ho. Poté jim řekne, aby se ho pokusili zvednout. Samotná formulace této instrukce způsobí, že se opětovné zvednutí poznámkového bloku bude zdát obtížnější. Znovu je to tím, že pokud uslyšíte slovo zkusit, předpokládáte, že úkol, o který se budete pokoušet, nemusí být proveditelný.
Jak už řekl Mistr Yoda: „Zkusit neexistuje, jen udělat.“ Vybírejte si to, do čeho chcete vkládat energii, zbytku jednoduše řekněte ne. Když se ale do něčeho pustíte, dejte do toho vše a neomezujte se.
Následující týden se snažte vyhýbat lasičkovým slovům, a to nejen v mluvené ale i psané formě. Můžete si v textovém editoru nastavit automatickou opravu lasičkových slov tak, aby vás to nutilo pravdivěji popsat aktuální stav. Možná vás překvapí, že vám to otevře nové možnosti.
Článek je inspirovaný audioknihou Game changers, ve které najdete spoustu praktických typů pro zlepšení fyzické i psychické kvality svého života.