Strach je velice subjektivní pocit, každý zažívá strach různě a cítí jej v různých situacích. Nemusíme se totiž nutně bavit o strachu z kterého si naděláme do kalhot, to je extrém. Požádat si v práci o zvýšení platu, pozvat někoho na rande, otevřeně a upřímně s někým komunikovat, vystupovat při prezentaci nebo na přednášce – většina lidí bude při těchto příležitostech pociťovat určitou míru diskomfortu, strach, obavy z něčeho nového, obavy z vývoje situace, který nemusí být nutně v náš prospěch.
Někdo například miluje psy, ale někdo jiný se i tomu nejhodnějšímu psovi raději vyhne obloukem. Strach se dá trefně přirovnat k horské dráze, někdo se křečovitě drží madla před sebou a neschopen pohybu čeká, až to skončí a pro někoho jiného je to jízda jeho života.
Naši předci čelili strachu, který mnohdy pocházel přímo z existenciálního ohrožení, v dnešní době se s takovým strachem můžeme setkat pouze zřídkakdy. To je důležité si uvědomit a být schopen s tím pracovat, pocit strachu může být bezesporu dobrým pomocníkem, který naše tělo i mysl umí vybičovat k těm nejlepším výkonům. Nikdy byste ale neměli dovolit, aby vás strach ovládl a paralyzoval.
Jak tedy správně vykročit a začít se se svým strachem kamarádit?
Definujte si svůj strach, obavy – v jakých situacích vás přepadá? Kdy to vše začalo? Necháte se tímto strachem ovládnout, nebo mu naopak nepřipustíte, aby vás jakkoliv brzdil?
Naučte se se strachem a obavami pracovat, je to neodmyslitelná část růstu. Jen si zkuste vzpomenout na cokoliv, co jste v životě dokázali a berete to jako svůj veliký úspěch. Vsadím se, že při této aktivitě jste se nenacházeli komfortní zóně.
Strach je lidský. Nesnažte se odlidštit, přijměte ho jako svou nedílnou součást.
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete svůj vlastní manuál na zvládání průserů všeho druhu, sáhněte po audioknize Chytře na průsery, nebo rovnou po celém setu od oblíbeného Garyho Johna Bishopa.