Síla komunity umí být ohromná, může zvyšovat váš výkon, podněcovat úspěch a celkově navozovat pocit sounáležitosti a štěstí. Mnoho úspěšných právě komunitu vnímá jako klíčový prvek k úspěchu. Síla komunity ovšem funguje oběma směry, pokud uvízneme v toxické komunitě bude to náš výkon naopak podkopávat. Toxická komunita může také vytvářet ohromný stres nebo se smůže nažit vám udržet status quo.
Je tedy zřejmé, že výběr vaší komunity, vaší “bubliny” je důležitý. Měli byste usilovat o to, abyste si kolem sebe vytvořili bezpečnou síť lidí, na které se budete moci v případě potřeby obrátit ještě dávno předtím, než to budete skutečně potřebovat. Tito lidé by ve vás měli probudit touhu být tou nejlepší verzí sebe.
Jak byste ale při takovém výběru měli postupovat?
Hledejte takové lidi, kteří vás budou motivovat k tomu, abyste mysleli jinak a odvážněji. Travte s nimi více času.
Pokud budete tím nejchytřejším člověkem v místnosti, je něco špatně. Snažte se obklopovat lidmi, kteří jsou lepší než vy sami. Budou vás tak o to víc motivovat k tomu, abyste na sobě neustále pracovali.
V neposlední řadě myslete i na to, že mezilidský kontakt nám poskytuje i neurologické přínosy. Pouhé objetí podporuje vyplavování oxytocinu, který ve vás vzbuzuje pocit bezpečí a důvěryhodnosti. Pokud tedy máte na výběr, dejte přednost osobnímu setkání před videokonferencí.
Zaujal vás článek? Více o tom, jak pracovat na své komunitě a spoustu dalších životních “game changerů” můžete najít v audioknize Game Changers.