Možná si teď kladete otázku, proč by se měl vůbec někdo zajímat o nadané dospělé. Vždyť ti jsou přece za vodou – jsou schopní, úspěšní, sebevědomí, mají dobrou práci a našlápnuto na ještě větší kariéru, umí všechno vyřešit a ve všem se vyznají. No, zklameme vás, ono je to mnohdy úplně naopak.
Málokoho totiž napadne, že spousta nadaných a vysoce inteligentních lidí prožívá nenaplněný život, který je navíc protknutý nepochopením, osamělostí, nedostatkem sebevědomí, zranitelností a občas taky utrpením. A to z jednoho prostého důvodu – tito lidé často své odlišnosti nerozumí.
Rozvětvená mysl a přecitlivělá duše
Co když jste nadaným dospělým i vy? Jestli tušíte, že jste chytřejší než vaši vrstevníci, ale bojujete s každodenní realitou – nezvládáte praktické věci, vnímáte malost, nadutost a úzkost světa, jste osamělí a neschopní přizpůsobit se realitě, když vidíte, jak by to správně „mělo být“ – možná jste konečně našli příčinu vašich problémů. Jak tedy vlastně funguje váš mozek, coby mozek nadaného člověka?
• Rozbíhá se do všech směrů. Máte spoustu myšlenek a nápadů, které se vám větví a často kvůli tomu ztrácíte nit i schopnost koncentrace. Nesnášíte rutinu a je pro vás těžké věnovat se jedné věci.
• Milujete slova. A hledáte v jejich významu přesnost. Vágní vyjadřování vás okamžitě rozhodí a nejste schopní mu porozumět.
• Pokládáte otázky. Potřebujete všemu porozumět. Snažíte se všemu přijít na kloub a když jste byl/a dítětem, dělalo vám problém naučit se něco, u čeho nevidíte hlubší smysl nebo souvislost.
• Vidíte dál než ostatní. Chápete souvislosti a vnímáte logiku ve věcech, které nemusí být dalším lidem úplně jasné.
• Vaše přemýšlení není možné „vypnout“. Je to jako rádio, které se zaseklo a nikdo ho nikdy nevypne. Uvažujete o zvláštních věcech a máte velkou představivost.
• Neumíte zpomalit. Tedy alespoň co se vašeho přemýšlení týče. Nejen, že nejde vypnout, ale je rychlé, dobře si pamatuje a na všechno má hned nějakou odpověď.
A co vaše osobnost, jaká je? Jak působíte na své okolí a hlavně, jak svět kolem sebe vnímáte vy?
• Jste citliví. A to hodně. Dokonce bychom se nebáli použít výraz přecitlivělí. Vnímáte své pocity daleko silněji a často si připadáte jako na emocionální houpačce. Jednou jste nahoře a podruhé dole. A okolí tyto vaše prudké změny nedokáže často pochopit.
• Máte i citlivější smysly. Ze zápachu se vám zvedá žaludek, vrčení ledničky či tikot hodin vás dohánějí k šílenství a kousavý svetr byste si nejraději hned servali. Na druhou stranu ale mnohem silněji vnímáte krásné věci jako třeba vůně, hudbu nebo umění vůbec.
• Jste empatičtí. Máte schopnost vžít se do pocitů druhých, umíte v nich číst. Rozumíte tomu, co druzí cítí, na co myslí, co je trápí a z čeho mají radost. Umíte je vyslechnout a projevit soucit. Pokud se ale nacházíte v blízkosti příliš negativních lidí, jste odtažití a chladní.
• Máte smysl pro spravedlnost. Je pro vás důležitá rovnost, morálka a dobro. Špatné zacházení s druhými lidmi nenesete dobře.
• Nemáte sebevědomí. A pokud ano, je velice křehké. Máte na sebe vysoké nároky a perfekcionismus vám není cizí. Jenže máte strach z neúspěchu a taky z toho, že své ideály nedokážete naplnit. Proto raději neděláte nic. Pochybujete o sobě a velice vám záleží na názoru ostatních. Ty vás ale často zraňují, a tak se uzavíráte do sebe.
Jak z toho ven?
Jestli jste se v tom výčtu výše poznali, jste nadaní. Nebo spíše lidé s vysokým potenciálem, jak by se správně hodilo říct. Jenže co teď s tím? Jak se dostat k tomu naplněnému životu, štěstí a seberealizaci? Můžete začít úplně jednoduše – sáhněte po audioknize <<<<< Život s vysokou inteligencí >>>>>, kterou jsme právě vydali. Život s vysokou inteligencí české lektorky a terapeutky Moniky Stehlíkové je prvním průvodcem pro nadané dospělé (a děti), který se na našem trhu objevil.
Autorka chápe, že nadaní lidé se od většiny odlišují způsobem svého myšlení, prožívání a jednání a často si tak připadají nepochopení a odcizení. Sami na sebe nahlíží jako na méněcenné a jejich potenciál zůstává zoufale nevyužitý.
Jak ale ten potenciál využít, jak uspět? Jak se realizovat, vycházet s druhými lidmi a být šťastný? Jak posílit svoje sebevědomí? A jak vlastně v tomhle světě s údělem nadaného jednice žít? I na to má Monika Stehlíková odpověď. A nejen jednu.
Pokud se zaposloucháte do audioknihy <<<<< Život s vysokou inteligencí >>>>> dozvíte se, jak se vyrovnat s neurčitostí reality, jak být sám sebou, jak si vybudovat sebevědomí, že je důležité pobývat mezi podobnými lidmi a každý večer před spaním provádět psychohygienu. A mnohem, mnohem víc! My budeme doufat, že vám pomůže nastartovat tu změnu, která posune váš život správným směrem.
A kdybyste se chtěli ověřit jak jste na tom s emoční inteligencí, tak si přečtěte <<<<< 17 signálů, že vládnete emoční inteligencí >>>>>.