Aneb nic není originální
Je dobré si uvědomit, že vše pochází z něčeho, co už tu je, a tak se neostýchejte hledat inspiraci u jiných. Pokud ji použijete dobře, bude váš výsledek úplně jiný než zdroj inspirace – originál. Takové poznání může být koneckonců osvobozující, může nás totiž zbavit zoufalé snahy být originální. Vždyť i v Bibli stojí: „Není nic nového pod sluncem.“ Následujících rady nejsou určeny jen umělcům, ale každému, kdo ke své práci potřebuje byť jen špetku kreativity.
1. Najdi svůj strom a vylez po něm
Po vzoru slov Marcela Duchampa „Nevěřím v umění. Věřím v umělce.“ si najděte jeden vzor – spisovatel, umělec, kdokoliv vás napadne. Zjistěte o něm vše, co se dá. Potom udělejte to samé s dalšími třemi, pro které má váš vzor slabost. Takto můžete pokračovat několikrát a vytvořit si tak svůj košatý strom. Jakmile budete hotovi, bude snazší nechat vyrůst i tu svou větev.
2. Nepřestávej studovat!
Nespoléhejte se na školy, vzdělání je jen a pouze vaše osobní zodpovědnost. Buďte zvídaví, kritičtí a pro lásku boží používejte google. Googlete všechno a vždy, když se na něco budete chtít zeptat, nejdřív použijte google.
Nezapomínejte na knihy. Čtěte, ani tak nezáleží na tom co budete číst, důležité je to, kam vás kniha zavede.
3. Ulovte svou kořist
Ať už budete kdekoliv, mějte s sebou psací potřeby a notes. Zapisujte si postřehy, úryvky z knih, útržky rozhovorů, cokoliv.
Mějte svůj zlodějský pytel na kořist, ať už ve formě notesu, nebo elektronický. Cokoliv vás zaujme, šup s tím do zlodějského pytle. Jakmile budete potřebovat trochu inspirace, budete vědět, kam se podívat.
Pokud vás dnešní článek zaujal a chtěli byste větší dávku kreativity, poslechněte si audioknihu Kraď jako umělec či další audioknihy od Austina Kleona, mistra kreativity.