Tak takhle nějak by mohla znít reklama na benefity po dobře prospané noci. Fakta dokládající uvedené účinky byla k dnešnímu dni zdokumentována už ve více než sedmnácti tisících podrobně zrevidovaných vědeckých zprávách. Ale přesto až příliš často plnou dávku tohoto zcela přírodního léku odmítáme – ovšem se strašlivými následky.
Na spánku v obrovské míře závisí nespočet mozkových funkcí. Žádný z druhů spánku neumí sám zajistit všechny. Každá spánková fáze – lehký NREM spánek, hluboký NREM spánek a REM spánek – má v různou noční dobu různé prospěšné účinky na mozek. Z toho vyplývá, že u žádného z typů spánku nelze říct, že by byl lepší než ostatní. Ztratíte-li ale kterýkoli z nich, podepíše se to na vašem mozku.
Vliv spánku na paměť
Nejpůsobivější výhodou spánku pro mozek je jeho přínos pro paměť, jemuž se věnuje spousta vědeckých studií. Spánek už mnohokrát dokázal, že funguje jako vynikající podpůrný prostředek paměti. A to jak před učením, kdy připravuje váš mozek na ukládání nových vzpomínek, tak po učení, kdy novou látku upevňuje a zamezuje zapomínání.
Místo pro nové věci?
Spánek jednoduše a kouzelně obnovuje schopnost mozku učit se nové věci tím, že vytváří prostor pro nové vzpomínky.
Spánek po učení
Další výhodou spánku pro paměť nastává po učení. Je to takové tlačítko „Uložit“ pod nově vytvořenými soubory. Spánek tímto způsobem chrání nově nabyté informace a poskytuje jim imunitu vůči zapomenutí. Tento jev se nazývá konsolidace. Skutečnost, že spánek spouští konsolidaci paměti, je známá už dlouhou dobu a pravděpodobně jde také o nejstarší odhadovanou funkci spánku.
Zapomnění
Schopnost zapomínat může být stejně důležitá jako potřeba uchovávat vzpomínky. A to jak v každodenním životě (např. zapomenout, kde jsem parkoval minulý týden, a pamatovat si, kde parkuji teď), tak i v klinickém prostředí (např. při mazání bolestivých, ničivých vzpomínek nebo u odstraňování bažení po droze při léčbě závislostí). Zapomínání nám navíc neprospívá jen tím, že z paměti maže nepotřebné informace. Snižuje také výpočetní nároky na vyvolávání vzpomínek, jež si chceme udržet. Tento proces tak připomíná snadné hledání důležitých dokumentů na úhledně uspořádaném uklizeném stole. Zapomínání je zkrátka cena, kterou platíme za zapamatování.
Kreativita
Spánek zajišťuje noční divadlo, v němž náš mozek testuje a buduje spojení mezi obrovskými zásobami informací. Dosahuje toho pomocí prapodivného algoritmu cíleně vyhledávajícího ty nejvzdálenější, nejméně zřejmé asociace. V podstatě takový obrácený vyhledávač Google.
Spící mozek pomocí způsobů, které by váš bdící mozek nikdy nenapadly, spojí dohromady rozporné sady informací, což má za následek působivé dovednosti při řešení problémů.
Pokud se chcete do všeléku jménem spánek hlouběji ponořit, sáhněte po audioknize Proč spíme, která je nabitá fascinujícími informacemi.