Neodkládejte obtížné úkoly na neurčito
Člověk je tvor odkládací. Odpradávna nepříjemné povinnosti odsunujeme na později a děláme mezitím spoustu drobných nezbytností. Nejde o lenost, naopak. My, pro něž deadline představuje den, kdy teprve začínáme věc řešit, máme stále co dělat. Jen překládáme těžší věci na potom, protože se nám do nich zkrátka nechce. Na zadaných projektech se vyplatí pracovat postupně, dotahovat je do konce a hlavně: žádné z nich nepřeskakovat.
Naučte se s prokrastinací bojovat a uvidíte, jak se váš život zjednoduší.
Náš tip: Vytvořte si ručně psaný seznam úkolů a ty splněné si škrtejte. Pocit z dobře odvedené práce se znásobí.
Snídejte, nebo obědvejte žábu
S odkládáním náročných úkolů souvisí, že ty vážně „hard“ bychom měli řešit hned zkraje dne. Vyžadují totiž čistou hlavu a plné soustředění. A ten pocit, když už v první půlce dne odvalíme z pracovního stolu nějaký zvlášť těžký balvan. Podle Briana Tracyho, amerického autora motivačních titulů, vypadají obtížné úkoly jako žába: je to na pohled odporné, slizké a představa, že něco takového pozřeme, nás děsí. Překonáme-li se a jdeme do toho, jsme na sebe právem hrdí. Sepsání úkolových „žab“ a jejich postupná likvidace pomáhá v boji s prokrastinací a posiluje sebevědomí. Navíc se u toho docela pobavíte: zkuste na poradě poznamenat, že už týden každý den snídáte žábu…Více o žábách si nastudujte na Brianově blogu.
Náš tip: Pokud některý den musíte sníst více než jednu žábu, vyberte si jako první tu ošklivější.
Soustřeďte se jen na to, co právě děláte
Multitasking vzbuzuje dojem, že toho zvládáme hodně: celý den jsme ve střehu, řešíme, telefonujeme, radíme se, odpovídáme na dotazy. Náš mozek přitom spíše ocení, když se koncentrujeme na jeden problém a teprve pak se pustíme do něčeho dalšího. Mnozí lidé si svůj pracovní den plánují s přihlédnutím k tomu, aby získali prostor pro nerušenou činnost. Oželí dění na sítích, maily vyřizují hromadně ve vyhrazeném čase, telefony berou až od určité hodiny. V praxi možná tento postup působí nafoukaně, ale až sklidíte první ovoce ve formě dodržených termínů, bude vám celkem jedno, jestli vás druzí mají za nadutce. Plné soustředění na jednu věc z vás udělá pracovní supermany, nebojte se toho.
Náš tip: Než začnete pracovat, redukujte rušivé prvky na minimum: zásobte se vodou a kávou, vyřiďte nejnutnější emaily, vypněte telefon apod.
Schopnost systematické a produktivní práce může být pro někoho stejně nedosažitelná jako pro jiného seknout s kouřením, zhubnout pár kil, nebo najít správného partnera. Všechno se ale dá natrénovat, stačí chtít. Nezáleží na tom, v čem přesně se chcete zlepšit, důležitější je vytrvat.