Zjistíte, jak se vyvarovat některých chyb v komunikaci. Společně vám ukážeme i to, jaké komunikační dovednosti využívali a stále využívají světový lídři. Článek ale rozhodně není jen pro ty z vás, kteří jsou v pozici lídra nějaké organizace, ale své si v něm najdou i ti, kteří chtějí efektivně a lépe komunikovat jak doma, tak s přáteli, a samozřejmě i v práci. Správnou a efektivní komunikaci nás totiž ve škole neučili. Tuto dovednost jsme si museli vybudovat sami. A pokud si myslíte, že v oblasti komunikace máte ještě co dohánět, v tomto článku se dozvíte, jak být co nejlepšími v oblasti komunikace. Celkově.
Světoví lídři států a různých hnutí by se slavnými určitě nemohli stát za předpokladu, že by byli špatnými komunikátory. Právě naopak, tyto osobnosti byli a jsou vždy jak skvělými řečníky, tak úspěšnými osobnostmi v oblasti komunikace. Ale nejde tu pouze o jejich řečnický talent. Být dobrým řečníkem ještě neznamená být dobrým komunikátorem. To je velký rozdíl. Komunikace sama o sobě nezahrnuje pouze mluvený projev, ale např. i řeč těla či vaše gesta.
Co tedy odděluje skvělé komunikátory od těch, kteří příliš komunikovat neumí? Odpověď je jednoduchá. Je to především schopnost úspěšně a s nadšením rozvíjet své vnější vnímání. Dobří komunikátoři mluví třeba o svých nápadech, ale dělají to způsobem, kterým zároveň mluví i o svých emocích a svých touhách. A uvědomují si také, že pokud člověk, ke kterému mluví, si z jeho slov nic nevezme a neztotožní se s jeho názory, nemá komunikace s ním žádnou hodnotu. Přesvědčováním dnes již nic nelze dosáhnout téměř ničeho.
Je tedy naprosto jasné, že pokud člověk pracuje se svým týmem lidí, či je v nějaké vedoucí pozici, je nutné, aby byl velmi dobrým komunikátorem. Protože zde je lídrem on. Tím, že bude dobrým lídrem, může být vyřešeno mnoho organizačních problému v jeho společnosti. O což jde především. Efektivní komunikace je samozřejmě nutnou součástí profesního úspěchu. Při rozvoji svých vlastních komunikačních dovedností je nejlepší čerpat ze svých vlastních zkušeností a dovedností a ty pak dále rozvíjet. I když ne vždy je to tak jednoduché. Zkušenosti a dovednosti mohou být cenné pouze v tom případě, pokud je máme jak dále rozvíjet. Jinak ne.
Co mají skvělí komunikátoři společného? Za prvé mají určitě schopnost logického a souvislého myšlení a také cit pro určité situační momenty, které jiní třeba nemají schopnost vnímat a už vůbec ne chápat. Jsou také výbornými posluchači a mnohá jejich vyjádření jsou pěkně vychytralá (však to známe od politiků). Mají také zvláštní schopnost rychle a bez váhání reagovat svým řečnickým uměním na situace, se kterými by si člověk v rámci komunikace, tak rychle neporadil. Jejich komunikace je tak vždy jen o tom, uspokojit potřeby, touhy, přání a očekávání těch, se kterými komunikuje.
Zde naleznete konkrétní principy komunikace, na kterých staví slavné osobnosti.
Převzato z článku: Myatt, M.: 10 CommunicationSecretsof Great Leaders. Forbes