Dobrý den, Dominiko. Jak vlastně projekt maminkatelky vznikl? Co Tě vedlo k založení projektu?
Podnikám téměř deset let, ale to hlavní se událo před třemi roky. Založila jsem klub pro podnikatele a nezávislé profesionály na volné noze Volnonožci. Po dochodu na mateřskou jsem ale začala řešit úplně jiné věci a také mít jiné starosti. Můj život se rázem změnil, a proto jsem svou pozornost začala soustředit právě na maminky na mateřské dovolené. Proto vznikly Maminkatelky.
O jaký projekt je? Co je jeho hlavním smyslem?
Hlavním smyslem je pomoci ženám na mateřské dovolené rozvíjet jejich vlastní podnikání. Ale tak, aby se mohly jak věnovat dítěti, tak i svému podnikání. Mnoho žen si totiž podnikáním a zároveň mateřskou dovolenou pod sebou tzv. podřeže větev. Já se snažím o to, aby se jim nic takového nestalo. A aby ženy mohly dělat taková kariérní rozhodnutí, jež jsou v souladu s jejich životem na mateřské dovolené.
Uvedu příklad: žena, která 15 let budovala svoji kariéru (ve škole a pak následně v práci), má najednou zůstat třeba 7 let na mateřské dovolené. Dobře rozjetá kariéra se rázem zastaví a ona navíc často ztratí kontakt s oborem.
Projekt se dále snaží poukazovat na to, že v České republice je pouze 5 % flexibilních úvazků. To je velmi málo. Ženy tak prakticky nemají šanci najít zaměstnání, které by mohly dělat i při mateřské dovolené. V zahraničí je běžné, že maminky mohou mít malé děti a zároveň pracovat na částečný úvazek. V Česku tomu tak rozhodně není. Právě živnostenské podnikání jim nedostatek těchto pracovních příležitostí může nahradit. Navíc, a to je velmi důležité říct, mnoho rodin druhý plat jednoduše potřebuje. Žena na mateřské jen tak zůstat nemůže. Totéž platí třeba i pro maminky samoživitelky. Proto se snažím ukázat cestu, jak skloubit mateřství i práci.
Smyslem projektu je rovněž ukázat, že maminky na mateřské dovolené jsou společností chápány mnohdy zcela špatně. Že se chtějí rozvíjet, chtějí pracovat. To boří mýtus o tom, že maminky na mateřské dovolené vlastně „nic nedělají“, snad tedy kromě péče o potomka.
Na jaké problémy maminkatelky naráží?
V první řadě je to určitě nedostatek času. Ukazuje se ale jedna zásadní a zajímavá věc. Maminkatelky jsou z důvodu nedostatku času ve svém podnikání extrémně efektivní, jelikož neztrácí čas zbytečnostmi. Za druhé je to určitě nedostatečná podpora od rodiny, od přátel. V Česku je totiž žena, která se naplno nevěnuje dítěti, téměř vždy považována za špatnou matku. Proto nemá dostatečnou podporu. Ale tyto ženy nikdy nepodnikají na úkor dítěte, spíše naopak. Podnikají, aby se mohly věnovat dětem.
Dalším neméně důležitým problémem je velký neodstatek spánku. Především v prvních měsících života dítěte. Maminka je navíc vyloučena ze své původní socio-ekonomické skupiny. Nemůže se setkávat s lidmi, se kterými se dřív setkávala, nemůže chodit tam, kam dříve, nemá vlastní příjem, protože musí vychovávat dítě. I to je častým problémem.
S tímto úzce souvisí i častá ztráta sebevědomí. Když je žena dlouhou dobu na mateřské dovolené a nepracuje, ztrácí ho. A rozvoj vlastního podnikání ji v tomto ohledu může pomoci. Když totiž žena pracuje, její sebevědomí je mnohem vyšší. Není pouze ženou, která uklízí a přebaluje, ale tou, co zvládá domácnost a ještě pracuje (a rozvíjí se).
Co bys ženám doporučila na zvýšení jejich sebevědomí? Kromě audioknih… :) Máš pro ně nějakou radu?
Univerzální rada neexistuje, je to velmi individuální. Nemyslím si, že ženy obecně mají nízké sebevědomí. Většina pracujících žen má vysoké sebevědomí, ale potřebuje prostor a podporu. Když je žena na mateřské, tak ji všichni vysvětlují, co a jak dělat, někteří ji říkají, jak špatně vlastně vychovává dítě atd. Lidé na toto ale nemají právo. A rada je jednoduchá - nenechte se odradit. I když to vypadá, že celý svět je proti vám, hledejte cestu, jak dělat, co vás baví. Nejde totiž jen o vás, ale svým příkladem jasně ukazujete možnosti svým dětem.
Mohou se maminkatelky někde setkávat?
Dnes vznikají coworkingová centra pro rodiny, kam mohou maminkatelky a pracující maminky zajít i s dítětem. Chůvy se starají o děti a maminky mohou v klidu pracovat. Tyto coworkingy jsou velmi flexibilní, což je výhodou.
Obecným problémem v Česku je samozřejmě nedostatek školek. Letos se okolo 50 000 dětí do školky nedostalo. To je vysoké číslo. Dětské skupiny a coworkingová centra mohou s hlídáním pomoci. Chci poznamenat ještě jednu věc - pokud žena normálně pracuje a její dítě se nedostalo do školky, musí na soukromé hlídání dávat až 2/3 svého platu. A to je dle mého názoru opravdu až příliš.
Organizuji setkávání maminkatelek, kde si mohou maminky vyměňovat zkušenosti, jak rozjet podnikání. Tyto akce bude zatím fungovat pouze v Praze s tím, ale v budoucnosti se budou rozšiřovat i do dalších měst.
Co plánuješ do budoucna? Jaká je tvá vize?
Mou vizí a přáním do budoucna je určitě příznivější prostředí pro ženy na mateřské dovolené. Ať už zavedením více flexibilních úvazků, nebo prací na částečný úvazek. Dále si přeji, aby se na maminky na mateřské dovolené, které se rozhodly podnikat, společnost nedívala přes prsty, ale ocenila jejich snahu pracovat a zároveň se starat o dítě.
A moje plány? Ty jsou určitě velké, ať už rozjet publikování názorových článků na blogu iDnes.cz, nebo možná založit i nějaké to coworkingové centrum. Také se budu nadále věnovat setkávání se s maminkami. Především ale doufám, že se změní podpora těchto žen v České republice, ať nepřichází o obrovský potenciál maminek na mateřské dovolené.
Co bys vzkázala maminkám, které se ještě nerozhodly pro podnikání na mateřské dovolené.
Nebojte se a jděte do toho. Maminkám doporučuji vyřídit si živnostenské oprávnění a založit profil na portálu Na volné noze. Tak získají své první klienty.
V USA 25 – 30 % pracuje na volné noze, v ČR máme 2,5 milionu živnostníků – tito lidé často intenzivně pracují a poté odjedou na pár měsíců pryč. Tohle je v běžné práci nemyslitelné. A na tento směr těchto tzv. digitálních nomádů, se začíná mnoho lidí také orientovat. Tito lidé jsou motivací sami pro sebe.
Kdo nebo co Tě v životě inspiruje? Co Tě žene dál?
Mou hlavní inspirací je žít život podle svých představ. Když je krásně, chci jít s dcerou do parku a nechci být ničím omezována. Samozřejmě, ne vždy to jde. I já musím dokončit mnohdy spoustu úkolů a zakázek. Ale mám volnou ruku a o to je pro mě hlavní.
Já jsem vlastně motivací sama pro sebe. Jde mi o to žít spokojený život, mít hezký vztah s dcerou a partnerem. Samozřejmě, že chci být užitečná. Hodně toho, co dělám, vychází z mé otřeby pomáhat lidem. Asi je v tom i dávka altruismu.
A pro svoji dceru si přeji, aby měla větší možnosti. Aby nemusela chodit na brigádu za 25 Kč na hodinu jako já, když jsem studovala na gymnáziu. Aby se třeba už na střední škole mohla vydat svým vlastním směrem.
A ještě jedna věc mě žene dopředu – chci vidět lepší společnost, chci lidem pomáhat a chci vidět, že moje práce zlepšila svět a ženy v České republice opravdu mohou podnikat za výhodnějších a lepších podmínek.
Děkuji ti za rozhovor. A přeji hodně úspěchů tobě, tvé dceři i projektu Maminkatelky. Karolína
Nápodobně, ať se daří. Dominika Špačková
Zdroj fotografie: pruvodcepodnikanim.cz